Ako vybrať cyklistickú fľašu?

Pri cyklistickej fľaške sa zameriame na materiál a rozmery, rozdiely nájdeme tiež v prevedení náustku na pitie.

Pri cyklistickej fľaške sa zameriame na materiál a rozmery, rozdiely nájdeme tiež v prevedení náustku na pitie.

Doba čítania 3 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ako veľkú cyklofľašu vybrať?

Pri výbere veľkosti cyklofľaše prihliadame k tomu, ako dlhé vychádzky na bicykli absolvujeme, a koľko tekutín teda budeme potrebovať, zároveň berieme do úvahy tiež hmotnosť, ktorú tak so sebou povezieme naviac. 

Cyklofľaše sa vyrábajú vo väčšine prípadov s objemom 0,5 - 1 litra (600ml a menej, 600-650ml, 700-750ml, 800-850ml, 900ml a viac). Skúsme sa zamyslieť, akú dĺžku majú väčšinou naše vychádzky, poprípade či niekde na trase môžeme tekutiny do fľaše doplniť. V prípade, že táto možnosť nie je a podnikáme dlhé vychádzky, je možné na bicykel nainštalovať i dva košíky s dvoma fľašami. Je nutné prihliadať k intenzite jazdy a k predpokladanému počasiu. Pokiaľ pôjdeme v horúcom letnom dni, naša spotreba tekutín bude samozrejme výrazne vyššia, ako pri jazde za jesenného dažďa. Ak by naša potreba tekutín bola vyššia, než dokáže uspokojivo pokryť cyklistická fľaša, môžeme namiesto nej zaobstarať pitný vak do batohu.

Aké vlastnosti majú rôzne materiály cyklofľiaš?

Najbežnejšie sú plastové fľaše, ktoré však niekedy uvoľňujú do nápoja nepríjemnú pachuť. Nízku hmotnosť ponúkajú hliníkové fľaše, ktoré však nie je možné stlačiť, keď chceme zvýšiť prietok smerom do úst. Najlepšie cyklofľaše majú vnútornú špeciálnu úpravu, ktorá zabraňuje tvorbe baktérií a plesní.

Plastové fľaše sú ľahké, cenovo dostupné a dobre plnia svoj účel. Niekedy však plast uvoľňuje do nápoja nežiaducu pachuť, naviac sa musí dôkladne udržovať čistota fľaše pretože v zbytkoch nápoja sa často tvoria plesne a nežiadúci pach.

Práve proti tomu slúži špeciálna úprava vnútornej časti niektorých lepších cyklofľaší, ktorá býva založená napríklad na prídavku iónov striebra alebo kremíku. Špeciálnu úpravu musia mať i hliníkové cyklofľaše, pretože samotný hliník je toxický.

Niektoré fľaše ponúkajú termoizolačnú schopnosť, takže nápoj sa v nich tak rýchlo neoteplí, poprípade nevychladne.

Líšia sa u fliaš nejako náustky na pitie?

Náustky cyklistických fliaš sa líšia. Niektoré dokážu udržať tekutinu aj v otvorenej polohe, pokiaľ fľašu neuzavrieme, iné zase umožňujú vyšší prietok vody, než je bežné.

Pri manipulácii s cyklistickou fľašou sa jednoducho môže stáť, že sa fľaša dostane do polohy hore nohami s otvoreným náustkom. Je veľkou výhodou, pokiaľ v takej situácii náustok dokáže udržať drahocennou tekutinu. Všímajme si tiež celého uzáveru cyklistickej fľaše – čím väčší je otvor po otvorení uzáveru, tým lepšie. tak Fľaša sa bude jednoduchšie čistiť, sypať do nej prášok iontového nápoja alebo vhadzovať kôstky ľadu.